Programul "Școală după școală


   Deviza programului: "Şcoala - şansa fiecăruia

    Școala noastră organizează, în parteneriat cu Asociaţia Filantropică „Pro România” şi Primăria Fălticeni, programul „Şcoală după şcoală, cu sprijinul financiar al unei societăţi comerciale locale, S.C. Rogelya Prod S.R.L., Fălticeni.

 

  Obiective. Activităţi 

    Principalele obiective ale programului sunt:

► prevenirea/combaterea absenteismului;

► susţinerea progresului şcolar;

► dezvoltarea parteneriatului şcoală – familie – comunitate locală.


    Prin derularea programului "Şcoală după şcoală", dorim să oferim servicii alternative de educaţie într-un cadru organizat, să venim în sprijinul tuturor copiilor, indiferent de mediul din care provin. Programul se derulează  după orele de curs, fiind conceput ca o completare a acestora prin:

   - activităţi de aprofundare a cunoştinţelor (cu accent pe scrierea temelor);

    - activităţi de recuperare pentru elevii cu dificultăţi cognitive.

    Înaintea cursurilor se serveşte o masa caldă gratuită.


   Grupul ţintă

 Grupul ţintă al programului "Şcoală după şcoală" este constitut din elevi ai claselor pregătitoare, I-IV.